Z całego serca dziękujemy, że jesteście z nami!
4 grudnia 2021 r. został sprzedany milionowy bilet do EC1 Łódź Miasto Kultury. To okazja do podsumowania i refleksji nad pierwszymi latami działania jednej z najmłodszych i największych jednostek kulturalnych na mapie naszego kraju – mówi Błażej Moder, dyrektor EC1 - Instytucja z ulicy Targowej wpisuje się w rytm życia samej Łodzi - od przemysłowych początków, przez kryzys przełomu XX i XXI wieku, aż po całkiem nowy pomysł na przyszłość, który konsekwentnie jest realizowany od ponad dekady.
Zwycięzcy oraz Magdalena Kosiada-Sylburska kierująca CNiT EC1 wraz z bohaterem marki placówki - Pstrykiem
Jakkolwiek w przypadku sektora kultury frekwencja nie jest jedynym czynnikiem, którym można i warto mierzyć skalę sukcesu, tak duża liczba odwiedzających świadczy o atrakcyjności oferty i słuszności strategii, którą przyjęli organizatorzy instytucji czyli Miasto Łódź i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A koncentruje się ona na tym aby EC1 było miejscem wartościowo i mądrze spędzanego czasu wolnego. Trudno byłby także wskazać placówkę o tak różnorodnej propozycji i ofercie, jak ta, którą EC1 przedstawia swoim gościniom i gościom.
Ekran mgłowy w Kotłowni CNiT EC1 - atrakcja wystawy "Przetwarzanie Energii".
Za symboliczny start jako miejsca otwartego na potrzeby odwiedzających można uznać uruchomienie Planetarium EC1 w styczniu 2016 r. Nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz bogaty program pokazów szybko wywindowały łódzkie planetarium na szczyt listy najważniejszych krajowych atrakcji turystycznych. Repertuar od początku był bardzo różnorodny, choć w znacznym stopniu oscylował wokół zagadnień naukowych i przyrodniczych. Pokazy nadal dotyczą rozwoju astronautyki, historii i przyszłości eksploracji kosmosu, rozwoju cywilizacji i wynalazków, które zmieniły jej dzieje. Planetarium EC1 organizowało także koncerty, podczas których wykonywanej na żywo muzyce towarzyszyły zjawiskowe animacje, będące dziełem zespołu placówki. Warto dodać, że placówka może pochwalić się Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej, laurem pierwszego z 7 Nowych Cudów Polski magazynu National Geographic Traveler oraz Certyfikatem Produktu Turystycznego Roku 2021, zdobytego wraz z całym Centrum Nauki i Techniki EC1, którego jest istotną częścią.
CNiT EC1 to miejsce, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością.
Sferyczny ekran w Planetarium EC1
Wspomniane wyżej Centrum Nauki i Techniki EC1 zostało uruchomione 7 stycznia 2018 r. Tego dnia, o godz. 10:00 prezydent Łodzi Hanna Zdanowska z najmłodszymi zwiedzającymi symbolicznie uruchomiła zabytkową elektrownię i jednocześnie nadała jej całkiem nową funkcję.
Największe atrakcje CNiT EC1 to oczywiście wystawy stałe: „Przetwarzanie Energii”, „Makro i Mikro świat”, „Rozwój Wiedzy i Cywilizacji”. Można powiedzieć, że wędrując ścieżkami edukacyjnymi placówki podążamy od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii, by udać się dalej w rytmie rozwoju ludzkiej wiedzy i technologii. Aż do strefy Głębokiego Kosmosu i na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Warsztaty i zajęcia w laboratoriach CNiT EC1.
Centrum Nauki i Techniki EC1 proponuje swoim gościom warsztaty, spotkania dla dorosłych sympatyków nauki, koncerty, półkolonie, tematyczne oprowadzania i wiele innych atrakcji. W czasie pandemii aktywność Planetarium i Centrum Nauki przeniosła się z dużym powodzeniem do sfery cyfrowej. Zespół Centrum codziennie otwiera drzwi do interaktywnych eksperymentów i inspirujących spotkań, które pomagają lepiej zrozumieć świat.
Również Centrum Nauki posiada Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Certyfikat Produktu Turystycznego roku 2021. Obok tego zostało docenione plebiscycie Miejsce z Klasą.
Warsztaty: srebrzenie bombek.
Najnowszą atrakcją w kompleksie EC1 jest Ulica Żywiołów - strefa dla najmłodszych gościń i gości w wieku od 3 do 10 lat. Jej wystawa stała jest zorganizowana wokół tematu pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza. Składa się na nią 5 stref tematycznych, które tworzą okazje do samodzielnego poszerzania wiedzy poprzez własne doświadczenia i eksperymenty. Od momentu swojego uruchomienia 16 października 2021 r. wyprzedano praktycznie wszystkie dostępne bilety. Tę popularność wykorzystujemy oczywiście do przekazywania wiedzy poprzez najbardziej naturalny dla dzieci żywioł: zabawę!
Ulica Żywiołów - miejsce tworzone z dziećmi i dla dzieci.
Można powiedzieć, że otwarcie Ulicy Żywiołów zamyka pewien etap powstawania Centrum Nauki i Techniki EC1. Dzięki temu oferta placówki jest skierowana dla właściwie każdej grupy odbiorczyń i odbiorców, niezależnie od ich wieku, wykształcenia czy technicznej wiedzy.
W EC1 gościły także międzynarodowe wystawy: „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” oraz „Sztuka DC. Świt Superbohaterów”. Na swoje otwarcie czekają już wkrótce dwie kolejne instytucje czyli Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.
Wystawa "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu".