Wsparcie finansowe, wspólne projekty edukacyjne i wystawiennicze.
W ramach odnowionego właśnie partnerstwa między „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi a Veolią Energią Łódź, firma przekaże placówce z ul. Targowej środki pieniężne ale również materiały archiwalne i dokumentację związaną z „Jedynką” i łódzką energetyką. Partnerstwo dotyczy także organizacji wspólnych wydarzeń edukacyjnych adresowanych do odwiedzających CNiT EC1. To kontynuacja porozumienia zawartego w lipcu 2018 r.
Umowa z Veolia Energia Łódź ma dla nas wymiar nie tylko finansowy – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierująca CNiT EC1 – W ramach naszej współpracy realizowaliśmy także projekty edukacyjne, filmowe i wystawiennicze, które ściśle wiązały się z historią i tożsamością Elektrowni Łódzkiej a później EC1. To opowieść o wspólnej przeszłości obu partnerskich placówek. Dziś działamy w innych obszarach, ale na podstawie podobnych wartości: zielonej transformacji i energii przyszłości. Z tym, że CNiT EC1 daje Łodzi energię wiedzy, Veolia zaś zasila jej funkcjonowanie całkiem dosłownie, dostarczając ciepło systemowe.
Podpisanie umowy między EC1 a Veolia Energia Łódź
Współpraca z Veolią Energią Łódź to także szansa na rozbudowanie wystawy stałej CNiT EC1. Do EC1 trafią archiwalne klisze i negatywy z dokumentacją obiektów dawnej Elektrowni Łódzkiej oraz urządzeń i instalacji elektrociepłowni EC1.
To szansa na opowiedzianą wspólnie żywą historię pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni z początków XX w. – mówi Błażej Moder, dyrektor EC1 – Piękno naszych obiektów i ich skala świadczą o zaangażowaniu i pasji ludzi, którzy tworzyli to miejsce. Dziś w jego rewitalizację wkładamy tyle samo serca. Dzięki partnerstwu z firmą Veolia jest to na pewno łatwiejsze i bardziej skuteczne, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Jeśli chodzi o poszerzenie technicznej części głównej wystawy CNiT EC1, Veolia Energia Łódź przekazała placówce z ul. Targowej wirnik turbiny – ważny element urządzeń niezbędnych w procesie przetwarzania energii. Wirnik jest obecnie poddawany renowacji i konserwacji a zostanie umieszczony przed wejściem do CNiT EC1, gdzie dołączy do pozostałych urządzeń, takich jak wyładowywarka bramowa czy walczak. W ten sposób przestrzeń przed łódzkim centrum nauki staje się wprowadzeniem do zwiedzania interaktywnej ekspozycji i zaproszeniem do eksploracji świata ludzkiej inwencji i wynalazczości.
Prezes Zarządu Veolia Energia Łódź, pani Anna Kędziora Szwagrzak oraz dyrektor "EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi, pan Błażej Moder.
Ścieżka edukacyjna Przetwarzanie energii to unikatowa część ekspozycji CNiT EC1. Wykorzystuje zabytkowe wyposażenie i fantastyczną architekturę, aby wciągnąć Zwiedzających w świat opowieści z wielu dziedzin nauki, ale także historii – tej lokalnej, związanej z rozwojem przemysłowego miasta, i tej powszechnej, dotyczącej przeszłości energetyki opartej na węglu. CNiT EC1 konsekwentnie rozbudowuje swoją edukację ekologiczną. W jej skład wchodzą zajęcia, takie jak „Akcja - Biodegradacja!”, warsztaty i prelekcje poświęcone zapylaczom, „Eko-Dom” opowiadające o tym, jak odpowiedzialnie korzystać z elektryczności i wiele innych. Ważnym elementem była również pierwsza konferencja „Młodzi o klimacie 2021”, która zaangażowała wiele uczennic i wielu uczniów szkół średnich z całej Polski.
Mając przed sobą wielkie wyzwania związane z dekarbonizacją łódzkiego systemu ciepłowniczego Veolia Energia Łódź nie zapomina o swojej energetycznej historii i dziedzictwie. Współpraca z EC1 jest tego najlepszym odzwierciedleniem – mówi Anna Kedziora-Szwagrzak , prezes zarządu Veolii Energii Łódź - Jest dla nas zaszczytem ale i zobowiązaniem, móc współtworzyć tę część Centrum Nauki i Techniki, która dotyczy produkcji energii. W ciągu najbliższej dekady proces produkcji energii z węgla w naszym mieście faktycznie pozostanie do oglądania tylko w historycznych przestrzeniach Jedynki. Transformacja ekologiczna jest naszą wspólną odpowiedzialnością za środowisko zarówno w wymiarze produkcji energii i ciepła jak i edukacji ekologicznej.