Kosmiczny Dzień Babci i Dziadka w Centrum Nauki i Techniki EC1 / 21-23.01.2022
Gwiazdozbiory, odległe planety czy kosmiczne podróże - to zjawiska, które inspirują ludzkość od czasów jej młodości. I choć nasze naukowe przedsięwzięcia zmierzające do odkrycia tajemnic wszechświata są coraz bardziej złożone i inspirujące, rozgwieżdżone niebo nie przestaje nas fascynować i nic nie odbiera mu tajemniczości a nawet poetyckiego wyrazu. W jakimś sensie pozostajemy zatem dziećmi zapatrzonymi w odległe lśniące punkty położone tak daleko od naszej planety.
Centrum Nauki i Techniki EC1 postara się przybliżyć ten fascynujący świat, zapraszając Was do Planetarium EC1, strefy Człowiek w Kosmosie oraz strefy Głęboki Kosmos. Na najmłodszych odwiedzających czeka oczywiście Ulica Żywiołów ze swoimi atrakcjami, takimi jak bieg po orbicie, wejście do stacji kosmicznej czy model Układu Słonecznego. U nas gwiazdy, podobnie jak ciekawość i chęć rozumienia, nigdy nie gasną!
Ulica Żywiołów (od 21 do 23.01) zaprasza również na specjalne stoisko warsztatowe, na którym młodsze i młodsi ze zwiedzających będą mogli wykonać nieszablonowe i oryginalne kartki dla babć i dziadków. Dajcie się zatem zaprosić na wielopokoleniową wizytę albo zróbcie prezent babciom i dziadkom – nasze atrakcje są dostępne, dostosowane do szerokich potrzeb i pozbawione barier.
Informacje na temat działania Ulicy Żywiołów: tutaj.
Zaproszenie
Strefa Głębokiego Kosmosu: w strefie głębokiego kosmosu znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzymy się w głębinach kosmosu i z bliska obejrzymy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. Będziemy mogli wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej, zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd. Dowiemy się też jakie są inne metody badania odległości w kosmosie. Uzupełnieniem strefy Głębokiego Kosmosu są dwa wyświetlacze sferyczne na jednym z nich będziemy mogli z bliska przyjrzeć się powierzchniom różnych typów gwiazd (w tym np. Słońca). Na drugim zaś obejrzymy efektowne animacje pokazujące m.in. jak Ziemia wygląda z kosmosu czy obrazujące zachodzące na Ziemi zmiany klimatyczne.
Człowiek w Kosmosie: dzięki ulokowanej w historycznej Chłodni Kominowej kosmicznej ekspozycji „Człowiek w kosmosie” polećmy wspólnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W wyjątkowej przestrzeni dawnej Elektrowni Łódzkiej można zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty Stacji. Dowiemy się w jaki sposób astronauci dbają o kondycję i zdrowie, jak żyje się na ISS a nawet spojrzeć na Ziemię z jej okien.
- Jak mierzymy odległości w Kosmosie?
- Skąd biorą się zdjęcia obiektów głębokiego Kosmosu?
- Jak zostać astronautą?
- Co aktualnie dzieje się w przemyśle kosmicznym?
- Jak wygląda praca astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)?
- Jak wygląda skafander kosmiczny?
Dajcie się zaprosić do podróży przez inspirujące ludzkość zagadnienia związane z tematyką Kosmosu! W każdej grupie mamy tylko po 12 miejsc. Nasze wspólne zwiedzanie obejmuje Strefę Głębokiego Kosmosu strefę "Człowiek w Kosmosie". Łącznie potrwają ok. 40 minut. Kończymy seansem - dla chętnych - w Kinie Sferycznym, który trwa do pół godziny. Po zwiedzaniu i obejrzeniu filmu czekają na Was wszystkie pozostałe sale w Centrum Nauki i Techniki EC1 do samodzielnego myszkowania i poszukiwania ciekawostek.
Planetarium EC1: miejsce, w którym można obserwować gwiazdy nawet w bardzo pochmurne dni. Jedna z głównych łódzkich atrakcji turystycznych i pierwszy z 7. Nowych Cudów Polski "National Gegraphic Traveler." Planetarium EC1 ma w swoim repertuarze różnorodne pokazy astronomiczne i popularnonaukowe a także widowiska muzyczne, takie jak „The Wall" grupy Pink Floyd. Od lat przekonuje, że spotkania z astronomią mogą być zapierającymi dech doświadczeniami, niosącymi wiedzę i rozumienie nawet w przypadku trudnych zagadnień naukowych. Umożliwiają to technologia i zespół doświadczonych edukatorek i edukatorów.
Repertuar
Sobota 22.01
- Polaris - pokaz familijny (dla dzieci i dorosłych - wiek minimalny 5 lat) - 10:30
- Kosmos dla najmłodszych - 12:00
- Początki ery kosmicznej - 13:30
- Niezbadane Światy - 15:30
- Czarne dziury - 17:00
- Gwiazdozbiory południowego nieba - 18:30
Niedziela 23.01
- Kosmos dla najmłodszych - 10:30
- Niebiańska kolej - 12:00
- Dwa szkiełka - 13:30
- Space junk czyli kosmiczne śmieci - 15:30
- Dobór naturalny - 17:00
- Czarne dziury - 18:30