Kompleks EC1 staje się kolejnym ważnym ośrodkiem na mapie filmowej Łodzi.
A wszystko za sprawą budowy Narodowego Centrum Kultury Filmowej w obiekcie wschodnim, znanym z charakterystycznej elewacji, zwanej przez łodzian „vaderami”, przepięknej Hali Maszyn i uwielbianego przez publiczność Planetarium EC1.
Obecnie kończą się prace budowlane dostosowujące budynek do potrzeb wystawy „Kino Polonia”, powstaje także szereg sal edukacyjnych. Sama wystawa opowiadająca o historii kinematografii na ziemiach polskich jest już w budowie i złoży się na nią prawie tysiąc obiektów oryginalnych obejmujących kamery, projektory, rekwizyty filmowe, plakaty autorstwa najwybitniejszych polskich artystów, scenariusze i pamiątki związane z kulturą filmową, kasety wideo i książki; ponad 50 stanowisk interaktywnych umożliwiających zwiedzającym pogłębienie wiedzy o polskiej kinematografii; ponad 50 projekcji filmowych, w tym wideosejów opowiadających o historii polskiego kina – o najwybitniejszych twórcach, najważniejszych zjawiskach i najwspanialszych filmach.
Infografika NCKF
W procesie wyposażania znajdują się pracownie digitalizacji, mini studio telewizyjne, studio dźwięku i hala efektów specjalnych wraz z systemem motion capture. A wszystko to, by zwiedzających wciągnąć w fascynujący świat filmu i pokazać go od strony twórców, a nie tylko widzów.
A to nie koniec dobrych wieści. W styczniu podpisano umowę na prace budowlane adaptujące kompleks na potrzeby drugiej wystawy stałej o nazwie „Materia Kina” oraz na kompleks trzech sal kinowych. Wystawa będzie prowadzić zwiedzających przez wszystkie etapy realizacji filmu od fazy scenariusza, przez plan zdjęciowy aż po premierę, zwiedzający wcieli się w producenta lub reżysera filmowego. Sale kinowe, z których największa będzie posiadać projektor DCP oraz analogowy i pomieści 200 foteli, staną się siedzibą dla kina art-house'owego. Przetargi na wyposażenie obu przestrzeni będą ogłoszone jeszcze w pierwszej połowie tego roku.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej będzie miejscem dla wszystkich miłośników kina – mówi Rafał Syska, dyrektor NCKF - Już pod koniec 2023 zaprosimy do zupełnie odmienionego budynku EC1, a nasze propozycje uzupełnią bogatą ofertę kulturalną Łodzi. Skala tych przedsięwzięć, ogólnopolscy partnerzy już obecnie prowadzonych projektów, możliwość spojrzenia na kino z perspektywy twórców sprawiają, że całe ulokowane w sercu miasta przedsięwzięcie ma pionierski i jednocześnie ponadlokalny charakter. EC1 jest miejscem, które jest niezwykle ważne dla łódzkiej tożsamości. Dokładnie tak, jak kinematografia. Ten splot jest zupełnie naturalny, a przy tym fascynujący. Pozwala też promować Łódź i podtrzymywać jej filmowe tradycje, edukując także dla przyszłości kultury filmowej.
Przełomowemu projektowi infrastrukturalnemu NCKF towarzyszy szereg działań promocyjnych i edukacyjnych realizowanych w ramach programu Łódź Miasto Filmu UNESCO.
Już w kwietniu czeka nas wystawa czasowa „Architektura Kina”, przedstawiająca, jak ewoluowały sposoby projektowania sal kinowych i budynków w okresie powojennego modernizmu a poświęcona powojennej architekturze budynków kinowych oraz społecznej i politycznej roli kin. Przyjrzymy się ujęciom kina w polskim filmie, a także przeanalizujemy przyczyny upadku kin studyjnych po transformacji ustrojowej. Wiosną wystartuje również kolejna edycja cieszących się dużą popularnością warsztatów edukacyjnych „Historie Przyszłości”, na których młodzi adepci sztuki filmowej kręcą dodatkowe sceny filmowe do najwybitniejszych polskich produkcji. Latem odbędzie się premiera pierwszej trasy „Szlaku Łodzi Filmowej” pod nazwą „Łódź Oscarowa”. Jesienią duże wydarzenie „Filmowa Łódź Kobiet”, które będzie poświęcone twórczyniom filmowym a organizowane we współpracy z miastem Poczdam, naszym partnerskim Miastem Filmu UNESCO. Zorganizujemy spotkania z reżyserkami i operatorkami, połączone z projekcjami filmów. Z okazji rocznicy urodzin Jerzego Kawalerowicza wydamy o nim książkę, inaugurując jednocześnie ogólnopolski Rok Kawalerowicza , prezentującą jego dorobek artystyczny. Natomiast wraz z Narodową Galerią Sztuki Zachęta stworzymy Artbook, podsumowujący twórczość znanego łódzkiego reżysera Mariusza Wilczyńskiego. Nie zabraknie oczywiście odsłonięcia kolejnych gwiazd filmowych na ul. Piotrkowskiej.
Wszystkie działania podjęte na rzecz działalności filmowej w ostatnich latach w naszym mieście, zostały zaprezentowane w „Raporcie z monitorowania członkostwa 2017-2021”, który został przyjęty przez sekretariat Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.
W krótkim czasie udało się zrobić bardzo dużo dla rozwoju Łodzi filmowej. Miasta, które traktowane jest jako krajowy lider w obszarze filmu i audiowizualności. Przed nami wiele ważnych zdarzeń, którym oddaliśmy ostatnie lata pracy – mówi Rafał Syska. Z tym większym niezrozumieniem odebrałem, nie poparte żadnymi faktami insynuacje, które pojawiły się w lokalnej prasie jakobym wspierał alternatywne koncepcje filmowe realizowane w innych miastach, które jednocześnie osłabiają pozycję Łodzi. Zawsze kibicując różnym inicjatywom audiowizualnym w Polsce, ostatnie lata swojego życia związałem z Łodzią i temu miastu zarówno ja, jak i mój zespół oddajemy całą energię, wiedzę i kreatywność. Robię to, bo wierzę w niesamowite dziedzictwo historyczne tego miasta i jestem przekonany o wielkich szansach rozwojowych które przed Łodzią stoją.
Dyrektor NCKF - Rafał Syska