Tegorocznej wiosny Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi
przygotowało szereg ciekawych wydarzeń!
przygotowało szereg ciekawych wydarzeń!
Już 23 kwietnia, o godzinie 17.00 NCKF rozpoczyna lubiany przez łodzian cykl filmowy KINOTECHNIKA realizowany we współpracy z Millenium Docs Against Gravity i Aganist Gravity. Cykl składa się z projekcji najciekawszych filmów dokumentalnych ostatnich lat, pokazywanych na kultowym i uznanym festiwalu Millenium Docs Against Gravity.
W związku z przygotowaną przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej wystawą czasową „KinoFunkcja a KinoRola. Modernistyczna architektura powojennych kin polskich”, trzy projekcje zostaną poświęcone filmom dokumentalnym o architekturze.
23 kwietnia zaprezentowany zostanie film Marzycielki miast (2020) w reżyserii Josepha Hillela o czterech niezwykłych architektkach – Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelii Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown. To inspirujące kobiety-pionierki, które kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce: architektki, planistki, pedagożki, kuratorki oraz aktywistki, współpracujące z największymi nazwiskami architektury, jak Mies van der Rohe, Le Corbusier, Louis Kahn czy Robert Venturi.
7 maja Narodowe Centrum Kultury Filmowej pokaże Niezwykłą propozycję (2018) o archiwum słynnego meksykańskiego, modernistycznego architekta Luisa Barragána, które jest ściśle strzeżone i pozostaje w rękach jednej osoby. 21 maja odbędzie się pokaz Wielkiej architektury (2017) o niezwykłej twórczości Bjarke Ingelsa – twórcy dwóch nowych wież World Trade Center.
4 czerwca Narodowe Centrum Kultury Filmowej przypomni twórczość przedwojennego reżysera Michała Waszyńskiego wielokrotnie nagradzanym dokumentem Książę i dybuk. Niczym najdociekliwsi detektywi twórcy filmu podążają śladami artysty, próbując odkryć kim był utalentowany reżyser pochodzenia żydowskiego, twórca lubianych polskich komedii z Eugeniuszem Bodo czy Dybuka – najsłynniejszego filmu kina jidysz.
Harmonogram projekcji:
· 23.04.2022 r., godz. 17.00 – Marzycielki miast (2020), reż. Joseph Hillel
· 07.05.2022 r., godz. 17.00 – Niezwykła propozycja (2018), reż. Jill Magid
· 21.05.2022 r., godz. 17.00 – Wielka architektura (2017), reż. Kaspar Astrup Schröder
· 04.06.2022 r., godz. 17.00 – Książę i dybuk (2017), reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Seanse odbywają się w audytorium Centrum Nauki i Techniki EC1.
Z okazji trwającej wystawy „KinoFunkcja a KinoRola. Modernistyczna architektura powojennych kin polskich” Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza na swoją stronę na Facebooku na konkurs!
Wystawa opowiada nie tylko o zmianach w architekturze kin na przestrzeni lat. Jest także nostalgiczną podróżą do przeszłości i opowieścią o kinach, które od dawna już nie istnieją. Chcąc uczcić magię kina, NCKF przygotowało pięć pakietów nagród do wygrania w konkursie, które składają się z katalogu wystawy, magnesu, plakatu i pakietu pocztówek z wizerunkami dawnych kin. Aby wygrać pakiet, wystarczy sięgnąć pamięcią do dawnych lat i odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Zapraszamy na: https://www.facebook.com/NCKF.Lodz.
23 kwietnia w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi rozpoczną się warsztaty filmowe „Historie przyszłości”. Te unikatowe zajęcia dla wszystkich miłośników kina potrwają kilka tygodni. Pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców uczestnicy będą oglądać, dekodować i rozkładać na czynniki pierwsze polskie filmy, a następnie stworzą inspirowane nimi własne etiudy filmowe. Pomogą w tym specjaliści z zakresu filmoznawstwa, scenariopisarstwa, storyboardów, aktorstwa, reżyserii, zdjęć filmowych, scenografii, kostiumów, charakteryzacji, oświetlenia, montażu i dźwięku. Plan filmowy będzie zlokalizowany w wyjątkowych wnętrzach EC1 Łódź. Z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Kawalerowicza, początkujący filmowcy wezmą na warsztat filmy tego wybitnego reżysera. Plan filmowy zlokalizowany będzie w wyjątkowych wnętrzach EC1.
Dział Edukacji Filmowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej prowadzi również nabór do dwóch grup: dla uczniów szkół średnich oraz dla studentów i osób dorosłych. Rekrutacja trwa do 22 kwietnia.
Harmonogram zajęć:
· 23.04.2022 r. – Seanse filmowe i analiza
· 24.04.2022 r. – Warsztaty z reżyserem
· 07.05.2022 r. – Warsztaty tworzenie scenariusza
· 14.05.2022 r. – Warsztaty preprodukcyjne
· 21.05.2022 r. – Warsztaty aktorskie
· 28.05.2022 r. – Warsztaty storyboardowe
· 04.06.2022 r. – Warsztaty na planie zdjęciowym (min. 6 godz.)
· 11.06.2022 r. – Warsztaty montażowe
· 18.06.2022 r. – Warsztaty - udźwiękowienie filmu
· 25.06.2022 r. – Warsztaty eseju filmowego
· 26.06.2022 r. – Finał projektu
Po więcej informacji o działaniach Narodowego Centrum Kultury Filmowej zapraszamy na Facebooka NCKF: https://www.facebook.com/NCKF.Lodz oraz na stronę internetową: https://nckf.pl/