W „Materii kina” zwiedzający staną się uczestnikami przygody, jaką jest realizacja filmu…
11 sierpnia 2022
Narodowe Centrum Kultury Filmowej będzie jedynym w Polsce i w tej części Europy ośrodkiem kulturalno-edukacyjnym dla wszystkich zainteresowanych światem filmu i kulturą audiowizualną, centrum wiedzy i spotkań w niezwykłej przestrzeni zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1, w sercu Nowego Centrum Łodzi.
„W naszym założeniu NCKF to przestrzeń otwarta dla Łodzian, turystów i artystów różnych dziedzin, przystosowana do twórczości indywidualnej i grupowej. Dziś tego typu instytucje stają się przede wszystkim nowym narzędziem edukacji, pozwalają zabezpieczyć dziedzictwo, stać się centrum badań i rozwoju, propozycją konkurującą z alternatywnymi formami spędzania wartościowo wolnego czasu.” – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.
Największą atrakcją NCKF będą wystawy stałe, unikalne pracownie edukacyjne i trzysalowe kino. Na 3 200 metrach kwadratowych zwiedzający zostaną zaproszeni na narracyjne ekspozycje poświęcone historii, teraźniejszości i przyszłości kina.
Nad pierwszą wystawą „Kino Polonia” prace trwają od grudnia 2021 roku. Będzie to pełna rozmachu opowieść o 120-letniej historii kultury filmowej na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne.
3 sierpnia 2022 roku EC1 Łódź podpisało umowę z firmą Trias Avi Sp. z o.o. na wykonanie aranżacji i przestrzeni drugiej wystawy stałej, która już w 2023 roku zostanie oddana do użytku odwiedzającym. Wystawa „Materia Kina” to w istocie interaktywna „gra w film”: od powstania scenariusza, przez budżet, casting i pracę na planie po postprodukcję i dystrybucję.
„Materia kina” będzie poświęcona kolejnym fazom realizacji filmu. Następujące po sobie stanowiska zostaną powiązane w rozgrywkę, w ramach której zwiedzający będą realizować zadania związane z różnymi etapami produkcji filmu, takimi jak np.: skompletowanie ekipy realizatorskiej; wybór obsady; zaplanowanie ruchów kamery; wymyślenie tytułu i projektu plakatu filmowego czy zaplanowanie budżetu produkcji i promocji. Dzięki temu zapoznają się z cechami charakterystycznymi dla każdego etapu powstawania dzieła filmowego.” – mówi Anna Warda – producentka wykonawcza wystawy.
Elementami towarzyszącymi rozgrywce będą stanowiska, na których zwiedzający będą mogli na podstawie analiz istniejących filmów odkrywać zagadnienia dotyczące poszczególnych etapów produkcji filmowej. Zaprezentowane na nich materiały pozwolą zapoznać się ze źródłami inspiracji polskich filmowców, obejrzeć projekty graficzne scenografii i kostiumów, zapoznać się z fragmentami scenariuszy czy zajrzeć za kulisy tworzenia efektów specjalnych.
„Niezmiernie cieszy nas, że NCKF powierzył nam stworzenie ekspozycji „Materia Kina”, opowiadającej o tak ważnej z perspektywy Łodzi dziedzinie sztuki – mówi Jakub Szymuś, dyrektor techniczny Trias AVI. - EC1 Łódź, którego częścią jest NCKF to, obok Centrum Nauki Kopernik, Epi-Centrum w Białymstoku lub powstającego Morskiego Centrum Nauki, największa i najbardziej rozpoznawalna ekspozycja w Polsce. Warto podkreślić, że w przypadku wszystkich wymienionych obiektów, Trias AVI był lub nadal jest zaangażowany w realizację wystaw.”
„Materia Kina” jest drugą z wystaw stałych powstających obecnie w Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Planowany czas jej realizacji to 10 miesięcy, a kwota finansowania wynosi 7 195 500,00 złotych brutto. Kuratorem wystawy jest Adam Uryniak, a jej producentką wykonawczą Anna Warda.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej, działa w ramach EC1 Łódź Miasto Kultury w Łodzi i jest instytucją współprowadzoną przez Miasto Łódź oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji:
Anna Warda
tel. 539-997-699
tel. 539-997-699
LINK DO WIZUALIZACJI GRAFICZNYCH:
https://drive.google.com/drive/folders/13DRSSqGoM5wc2Le8-h7j0ma0PL_0ElrJ?usp=sharing
# # #