O tym, że animacja i Łódź są ze sobą nierozerwalnie związane wiadomo od dawna. Świadectwem tego jest zarówno bogata historia filmu animowanego mającego swoje korzenie właśnie w Łodzi, na czele z dwoma Oscarami, jak i aktualne sukcesy lokalnych twórców.
Z okazji 15-lecia powstania Łódzkiego Funduszu Filmowego, w dniach 6 i 7 listopada br. o godz. 19:30, w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi, odbędą się pokazy wybranych filmów animowanych, koprodukowanych przez EC1 Łódź - Miasto Kultury. Partnerami wydarzenia są ANIMARKT Stop Motion Forum, organizowany przez łódzki MOMAKIN oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i producentami filmów, którzy opowiedzą uczestnikom o procesie powstawania animacji oraz podzielą się swoimi doświadczeniami przy pracy nad poszczególnymi tytułami. Uzupełnieniem jubileuszowych spotkań będzie sobotni pokaz brazylijskiej animacji „Bob Pluj – Nie lubimy ludzi”, w reżyserii Cesara Cabrala. Udział we wszystkich pokazach jest bezpłatny.
W ramach przeglądu obejrzeć będzie można krótkie metraże powstałe w różnych technikach: od klasycznej animacji rysunkowej, poprzez malarsko potraktowaną baśń, kolażową wycinankę czy komputerową animację 2D, aż po poklatkową animację lalkową, mocno związaną tradycją z łódzkim przemysłem filmowym. Większość tytułów powstała w łódzkich studiach animacji takich jak WJTeam/Likaon, Lava Films, Anima-Pol czy Yellow Tapir. Niewątpliwy wkład na różnych etapach powstawania filmów wnieśli łódzcy artyści: scenarzyści, reżyserzy, animatorzy, specjaliści od postprodukcji, twórcy scenografii, lalek czy opracowań plastycznych. Wiele z prezentowanych tytułów zostało uhonorowanych nagrodami na festiwalach filmowych w kraju i zagranicą.
Jubileuszowe pokazy to część organizowanego po raz 7 ANIMARKT Stop Motion Forum – jedynego na świecie branżowego wydarzenia, które integruje środowisko filmu poklatkowego. To na forum nawiązują się biznesowe relacje, międzynarodowe kooperacje, a młodzi twórcy mają niecodzienną okazję zaprezentowania własnych projektów przed swoimi mistrzami. To tu swój początek mają filmy doceniane przez krytyków i publiczność.
W 2022 roku Łódzki Fundusz Filmowy obchodzi jubileusz: 15’lecie istnienia. Jest najstarszym funduszem filmowym w Polsce, który dofinansował ponad 110 projektów. Animacja od lat jest konsekwentnie wspierana przez Łódzki Fundusz Filmowy. Dotychczas środki z Łodzi otrzymało 36 produkcji animowanych – najwięcej ze wszystkich regionów w Polsce.
Więcej szczegółów o funduszu można znaleźć na stronie www.lodzfilmcommission.pl
Od 2017 roku Łódź jako Miasto Filmu należy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Operatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Powstała w 2004 roku Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network, UCCN) jest strategicznym partnerem UNESCO promującym kreatywność jako czynnik kluczowy dla zrównoważonego rozwoju i rewitalizacji miast.
Więcej informacji:
Monika Głowacka
Łódzki Komisarz Filmowy
+48 605 054 235
Paulina Szewczyk
Specjalista w Wydziale Łódź Film Commission
+48 502 840 746
# # #