Spotkanie z dr Sławoszem Uznańskim w Centrum Nauki i Techniki EC1.
Polski naukowiec, inżynier i fizyk, na co dzień pracujący w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), który niedawno zapisał się na kartach polskiej historii eksploracji Kosmosu. Sławosz Uznański, bo o nim mowa, podczas ostatniego dnia posiedzenia Rady ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) na szczeblu ministrów został wybrany jej rezerwowym astronautą. Pokonał ponad 22,5 tysiąca kandydatów na to stanowisko. Co zaważyło na tym awansie? Jak wyglądała jego rekrutacja? Czy pozaziemskie podróże od zawsze były jego pasją i kiedy odbędzie pierwszą z nich? Na te pytania odpowie 12 stycznia, w trakcie wizyty w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.
-Sukces Sławosza Uznańskiego, to ogromne wyróżnienie i powód do dumy również dla Łodzi. Spośród 594 Polaków, to właśnie łodzianin, który w 2008 roku ukończył z wyróżnieniem naukę na Politechnice Łódzkiej, został wybrany do pełnienia misji księżycowych NASA. Liczę na to, że spełni on niedługo swoje marzenie o locie w kosmos i jako drugi Polak zapisze się na kartach kosmicznej historii. – mówi Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.
Wybór Polaka do tak prestiżowego grona to ogromne osiągnięcie. Sławosz Uznański w trakcie trwającej półtora roku rekrutacji, razem z ponad 22 tysiącami osób z całej Europy przechodził różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych. Poddawana próbie była jego inteligencja i sprawność obliczeniowa, a także umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu. Musiał wykazać się również odpornością psychiczną i zachować zimną krew w wielu kryzysowych sytuacjach towarzyszących rekrutacji. Poddawany był szczegółowym badaniom medycznym i przeszedł szereg rozmów kwalifikacyjnych w drodze do upragnionego sukcesu.
– To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu – docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału. Jako Polak jestem dumy, że będę reprezentował nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego. Nasz udział w nim już jest istotny. Jestem przekonany, że będzie znacząco większy. – skomentował chwilę po nominacji, wybrany na astronautę ESA – Sławosz Uznański.
Pochodzi z Łodzi i to tutaj już niedługo, będzie dzielić się radością ze swojego sukcesu. W czwartek 12 stycznia 2023 o godz. 18:00 odwiedzi on Audytorium Centrum Nauki i Techniki EC1, biorąc udział w wyjątkowym spotkaniu. W trakcie rozmowy, prowadzonej przez dr Tomasza Banysia - kierownika Planetarium EC1, astronauta będzie opowiadał o tym, jak wyglądała jego droga do realizacji marzeń o locie w kosmos. Zdradzi też, co czeka go w najbliższej, zawodowej przyszłości i odpowie na pytania, w tym te zadane przez uczestników spotkania.
W piątek 13 stycznia 2023 o godz. 10:45 i 11:45, Sławosz Uznański w trakcie warsztatów rakietowych w Centrum Nauki i Techniki EC1, spotka się z młodymi pasjonatami podniebnych podróży. Razem dr Mileną Ratajczak, polską astronom i popularyzatorką nauki, sekretarz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, poprowadzą dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, warsztaty z konstruowania rakiet, napędzanych sprężonym powietrzem. Zajęcia te stanowić będą wstęp do amatorskiego rakietnictwa. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób unosi się rakieta i jak wykonać najprostsze latające modele tego pojazdu. Zajęcia trwać będą ok. 45 minut.
- Naturalną rzeczą jest, że zespół popularyzujący wiedzę o kosmosie śledzi bieżące wydarzenia i szuka każdej okazji, żeby o nich wspomnieć, docierając przy tym do szerszego grona tych, którzy się nim pasjonują. Kiedy tylko ogłoszono, że Sławosz został wybrany nowym polskim astronautą, a wkrótce po tym udało się nam spotkać i porozmawiać, uznałem, że koniecznie musimy go zaprosić do EC1 Łódź. Dla niego będzie to okazja do wizyty w rodzinnym mieście i szansa na zaprezentowanie się jego mieszkańcom. Z naszej strony liczę na to, że zachęci on również młodzież do pójścia w jego ślady i zainteresowanie się kosmosem. Być może nakłoni on również niektórych, do rozważenia podjęcia kariery we wciąż rozwijającym się sektorze kosmicznym. Razem postaramy się, żeby jego wizyta u nas była ciekawa, edukacyjna i inspirująca. – mówi dr Tomasz Banyś – kierownik Planetarium EC1.
Astronauta pojawi się w Łodzi na zaproszenie Polskiej Agencji Kosmicznej. W programie jego dwudniowej wizyty, oprócz odwiedzin w EC1 Łódź, znajdą się również m.in. rozmowy z Łodzianami w Mediatece i spotkania z Prezydent Miasta Panią Hanną Zdanowską.
Więcej informacji:
dr Tomasz A.J. Banyś
t.banys@ec1lodz.pl