Od rosyjskiej agresji na Ukrainę minął już bez mała rok. Szok, współczucie i chęć pomocy wyzwoliły w międzynarodowej społeczności wielkie pokłady energii. Wynikiem były działania formalne, wsparcie militarne oraz nałożone na agresora sankcje ekonomiczne. Z drugiej strony, bardzo ważne były inicjatywy oddolne, podejmowane poza strukturami, często przez zwykłych obywateli, dla których były to nie tylko akty wsparcia słusznej sprawy, ale także wyraz sprzeciwu wobec okrucieństwa i niesprawiedliwości. Długo nie zapomnimy tego zbiorowego zaangażowania. Jego siły i znaczenia nie da się przecenić.
Konfliktowi towarzyszyła ogromna fala uchodźczyń i uchodźców. Z uwagi na naturę sytuacji były to przede wszystkim kobiety i dzieci. Tym z nich, które na swojej drodze do bezpieczeństwa trafiły do Łodzi, EC1 oferowało bezpłatne bilety na zwiedzanie największego w Polsce Centrum Nauki i Techniki. Z tej propozycji skorzystało niemal 1300 osób. Wkrótce też, dzięki zatrudnieniu osób ukraińskojęzycznych, wprowadziliśmy do stałej oferty oprowadzania i wycieczki, które pozwalają lepiej zrozumieć historię Elektrowni Łódzkiej oraz prezentowane na wystawach stałych zagadnienia naukowe.
Nauka to oczywiście uniwersalny język, który pozwala działać i współpracować poza barierami kultur czy granic geograficznych - mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierowniczka CNiT EC1 - Jednocześnie w tej dramatycznej sytuacji wyraźnie widać paradoks kultury - czegoś tak trudnego do zdefiniowania i ulotnego, a jednocześnie fundamentalnie ważnego dla ludzi i niezwykle trwałego. To może być podstawa porozumienia. Na przykład dzięki poznaniu historii EC1, od czasów Elektrowni Łódzkiej z początków XX w. do dzisiaj, nasze gościnie i goście mogą prześledzić losy miasta na przestrzeni niemal stu lat jego istnienia. W ten sposób naturalnie lepiej odnajdują się w nowym miejscu i lepiej je rozumieją. Wierzę, że także CNiT EC1 odgrywa tu ważną rolę integracyjną oraz adaptacyjną.
Niezależnie od wspomnianych wyżej oddolnych inicjatyw, chcemy zaproponować pewne trwałe i organizacyjne rozwiązania. Stąd właśnie dzisiejsza informacja o podpisaniu memorandum między CNiT EC1 a Małą Akademią Nauk Ukrainy. Jest to organizacja edukacyjna, która koordynuje działalność naukowo-badawczą uczniów i uczennic, tworząc tym samym warunki dla ich intelektualnego, duchowego i twórczego rozwoju. W ramach tej współpracy deklarujemy wspólny wysiłek promowania treści edukacyjnych w języku ukraińskim na terenie Polski. W naszym przypadku oznacza to głównie tłumaczenia opisów, instrukcji i treści, które stanową integralną część wystaw CNiT EC1. Zobowiązujemy się także do tłumaczenia i udostępniania nowych treści edukacyjnych w języku ukraińskim. Planujemy organizację wspólnych konferencji i wydarzeń, których owocem byłyby nowe pomysły na tworzenie takich treści na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
W tej chwili trwają prace nad tłumaczeniami, które wykorzystamy na wystawach CNiT EC1 - mówi Magdalena Kosiada-Sylburska - Oczywiście mamy nadzieję, że konflikt jak najszybciej się zakończy i Ukraina będzie wolnym państwem. Nie będzie to jednak oznaczało końca naszej współpracy. Sądzę, że będzie ona jeszcze bardziej owocna, że znajdziemy kolejne sposoby popularyzacji wiedzy i poznawania się wzajemnie. Nawiązane obecnie kontakty i wspólne projekty edukacyjne na pewno bardzo nam w tym pomogą.
Podczas niesprowokowanej agresji wojskowej Rosji na Ukrainę kilka milionów ukraińskich obywateli, w tym kobiety i dzieci, zostali zmuszeni do wyjazdu za granicę. Rzeczpospolita Polska niezwykle gościnnie przyjęła kilka milionów Ukraińców, w tym dzieci, udzielając im nieocenionej pomocy i wsparcia, zarówno jak całej Ukrainie. Za co my, Ukraińcy, jesteśmy niezmiernie wdzięczni! Mała Akademia Nauk Ukrainy jest zawsze tam, gdzie są ukraińskie dzieci. Naszym zadaniem jest dbanie o ich możliwości edukacyjne na całym świecie. W celu stworzenia warunków do zapewnienia dostępu do materiałów edukacyjnych w języku ukraińskim za granicą Mała Akademia Nauk Ukrainy zainicjowała międzynarodowy projekt „Odkrywaj naukę po ukraińsku”. Cieszymy się niezmiernie, że do tej inicjatywy przyłączyły się największe polskie centra nauki, w tym i Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Edukacja i nauka to są priorytety Ukrainy. Jest niezwykle cennym, że mamy partnerów, którzy podzielają nasze przekonania i wspierają ich realizację – powiedział prof. Stanisław Dowhyj, prezydent Małej Akademii Nauk Ukrainy, członek Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.
Memorandum obowiązuje przez trzy lata.
Więcej informacji:
Michał Kędzierski
539 997 692
# # #