Badania fokusowe, ankiety i narzędzia Customer Experience w Centrum Nauki i Techniki EC1
Jako Centrum Nauki i Techniki EC1 chcemy pozostać inspirującym i atrakcyjnym miejscem, w którym emocje towarzyszące zwiedzaniu czy udziałowi w warsztatach pomagają lepiej zrozumieć i zapamiętać zagadnienia nauki. Służą temu wystawy stałe oraz szeroka oferta edukacyjna przygotowana właściwie dla wszystkich grup wiekowych. Koncentrując się na obsłudze zwiedzających nie wolno jednak zapominać o spojrzeniu w przyszłość. Przygotowaniu wizji tego co i w jakich formach będziemy prezentować, a następnie planu realizacji naszych zamysłów. Zanim jednak przejdziemy do takich działań operacyjnych, najważniejszym krokiem jest zbadanie potrzeb i oczekiwań osób odwiedzających CNiT EC1 wraz z Ulicą Żywiołów i Planetarium EC1. Równie istotne jest poznanie opinii oraz ich zrozumienie, a następnie podjęcie prób poprawy doświadczeń albo utrzymania ich wysokiego pozytywnego poziomu. Dlatego właśnie wraz z Katedrą Metod i Technik Badań Społecznych (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ) prowadzimy badania, które przynoszą wiedzę i właśnie zrozumienie. Obie są niezbędne do skutecznego działania i tworzenia oferty dla i z osobami odwiedzającymi łódzkie centrum nauki w EC1.
Dzięki porozumieniu zawartemu w 2022 r. z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym mieliśmy okazję - w ramach praktyk studenckich - przeprowadzić szerokie badania wśród zwiedzających CNiT EC1. Trwały one od lipca do września 2022 r. Główną koordynatorką była pani dr hab. Aneta Krzewińska, prof. UŁ. Z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych narzędzi badawczych studentki i studenci zebrali dane oraz opinie w bardzo szerokim zakresie. Efektem tej naprawdę ogromnej pracy jest raport, który zawiera bezcenne informacje. Pozwalają nam one przyjąć perspektywę naszych klientek i klientów, wdrażać zmiany i ustalać ich priorytety. To badanie, uzupełnione przez prowadzone później przez innych partnerów Service Safari są podstawą zbudowania nowoczesnych narzędzi Customer Experience, jak Customer Journey Map, które są już naszą stałą praktyką.
W tym roku obok powtórki badań ankietowych, zaplanowaliśmy dodatkowo badania fokusowe. Polegają one na zbieraniu informacji i danych poprzez dyskusję grupy osób na określony temat w kontrolowanym środowisku. Badania fokusowe pozwalają na zgłębienie opinii, przekonań, postaw i doświadczeń uczestników, a także zrozumienie ich reakcji na określone zagadnienia.
W ten sposób nie tylko dowiemy się, jak są oceniane poszczególne elementy naszej oferty, ale także spróbujemy wejść głębiej w doświadczenia zwiedzających – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska kierująca CNiT EC1 – Bardzo często takie rozmowy pozwalają odkryć nie do końca uświadomione potrzeby czy oczekiwania. Dojść do sedna i zrozumieć, co powinniśmy zmienić, jakie zagadnienia poruszać, a nawet w jakich godzinach rozpoczynać warsztaty. Mimo ogromnego doświadczenia zespołu, nie da się dojść do takich podsumowań dyskutując w biurach czy salach konferencyjnych.
Badania będą prowadzone w trzech terminach w lipcu i trzech w sierpniu. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod adresem: https://forms.office.com/e/PWikkH3DEX.
W CNiT EC1 mamy już duże doświadczenie w wykorzystywaniu włączających form pracy. Wystawa Ulicy Żywiołów powstała w procesie Design Thinking, czyli z udziałem odbiorczyń i odbiorców, z uwzględnieniem ich uwag oraz opinii. Przez tworzenie prototypów ich testowanie, ulepszanie i wreszcie pełną realizację. W ostatnich miesiącach pracując nad nowymi częściami wystaw sięgaliśmy także po Lego Serious Play – innowacyjną metodę budowania idei przyszłych rozwiązań z popularnych klocków.
W ten sposób zapraszamy wszystkich do współtworzenia Centrum Nauki i Techniki EC1 – podsumowuje Magdalena Kosiada-Sylburska – Takie podejście wyzwala także zaangażowanie, umożliwia i promuje współpracę. Nie ma niczego cenniejszego, ponieważ właśnie na nich opiera się cała nauka i szeroko patrząc - cywilizacja.
Więcej informacji:
Michał Kędzierski
539 997 692
# # #