Jaki jest wpływ miast na zmiany klimatyczne? Czy w branży mody istnieje drugie życie dla ubrań, które oglądamy na wybiegu, sklepowych witrynach i wieszakach? Czy kiedyś zabraknie nam wody?
7-8 listopada 2023, Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi
Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi od lat rozwija swoją propozycję edukacyjną, związaną ze zmianami klimatu i szeroko pojmowaną ekologią. Korzysta także do doświadczeń i umiejętności budowania elementów swojego programu z odbiorczyniami i odbiorcami, czyli we włączający sposób, który uwzględnia ich punkt widzenia, potrzeby oraz oczekiwania. Efektem przecięcia się tych dwóch postaw jest między innymi ogólnopolska Konferencja „Młodzi o Klimacie 2023”. To forma oddania głosu pokoleniu, które wchodzi w dorosłość w cieniu doniesień o postępującej degradacji klimatu i prognozowanych konsekwencjach jego zmian.
Tytułowe pytania to właśnie zagadnienia, które nurtują młodzież licealną, zgłoszone przez uczestniczki i uczestników jako tematy warte poruszenia podczas konferencji.
Podczas niedawnych warsztatów CNiT EC1 zadaliśmy uczestniczącej w nich młodzieży pytanie, co czuje i co myśli, kiedy słyszy słowo „klimat” – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierująca Centrum Nauki i Techniki EC1 – Uważam, że otwartość i zaciekawienie punktem widzenia młodzieży oraz jej emocjami jest naprawdę ważne. Zebraliśmy sporo inspirujących wypowiedzi, które pozwalają śledzić obawy i niepokoje, związane z przyszłością świata. „Młodzi o klimacie” to okazja do spotkania z rówieśnicami i rówieśnikami z całej Polski. Zderzenia opinii, wzajemnej inspiracji, wysłuchania się i mobilizowania do pozytywnej zmiany. Wszystko natomiast pod auspicjami rzetelnych i renomowanych partnerów naukowych, gwarantujących wysoki poziom merytoryczny wydarzenia.
Odzew na konferencyjne zaproszenie był naprawdę szeroki. Zdecydowały się z niego skorzystać licea z między innymi Katowic, Częstochowy, Krakowa, Szczytna, Poznania i oczywiście Łodzi. W trakcie dwóch dni (7-8.11.2023) czeka nas wiele wykładów, warsztatów oraz dyskusji i interakcji, które wypełniają i uzupełniają program „Młodych o klimacie”. Warto dodać, że wykład otwarcia pod tytułem „Na cienkim lodzie” wygłosi dr Jakub Małecki - glacjolog pracujący na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nasz ekspert jest także popularyzatorem wiedzy o lodzie i klimacie, redaktorem portalu "Nauka o Klimacie" oraz autorem bloga "GlacjoBLOGia". Dr Jakub Małecki jest współautorem wyróżnianej książki "Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu".
Drugi dzień konferencji otworzy z kolei wykład „Czy katastrofa klimatyczna jest dla nas realnym zagrożeniem?”, który wygłosi prof. Tomasz Jurczak - kierownik Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej mieszczącej się na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2002 roku prowadzi prace naukowe z zakresu ekohydrologii i biotechnologii ekologicznych dla poprawy jakości wód.
Konferencję „Młodzi o klimacie” objęli honorowym patronatem:
Prezydent Miasta Łodzi, JM Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Politechnika Łódzka.
Partnerami konferencji są:
Uniwersytet Łódzki oraz Fundacja Sendzimira. Zapraszamy na stronę konferencji: https://centrumnaukiec1.pl/aktualnosci/konferencja-mlodzi-o-klimacie-2023
Kontakt:
Magdalena Kosiada-Sylburska – kierowniczka Centrum Nauki i Techniki, menedżerka konferencji m.kosiada@ec1lodz.pl
Katarzyna Pachulska - Dział Naukowo-Dydaktyczny Centrum Nauki i Techniki EC1
katarzyna.pachulska@ec1lodz.pl
Klaudia Klucznik - Dział Naukowo-Dydaktyczny Centrum Nauki i Techniki EC1
klaudia.klucznik@ec1lodz.pl