Czym jest betonoza? Na czym polega efekt cieplarniany? Jakie działania musimy podjąć, aby skutecznie zmierzyć się ze skutkami zmian klimatycznych?
Wystawa stała „Klimat na zakręcie”
Od 1 grudnia 2023 w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi
Tworząc wystawę "Klimat na zakręcie" chcieliśmy ułatwić zrozumienie procesów związanych z globalnym ociepleniem. Naukowcy są dziś zgodni co do tego, że za zmiany klimatu na Ziemi odpowiada działalność człowieka. Wśród specjalistów zajmujących się tym zagadnieniem, konsensus sięgnął 99%. Nazwa wystawy - "Klimat na zakręcie" - nawiązuje do zatem do obecnego stanu klimatu naszej planety – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierowniczka CNiT EC1.
Ulokowane w historycznej elektrowni wodno-węglowej CNiT EC1 bardzo poważnie traktuje tematykę ekologiczną. Dysponując wspaniałą ekspozycją, która prezentuje konwencjonalne i alternatywne sposoby przetwarzania energii, budzi ciekawość i świadomość związaną z przeszłością i przyszłością naszego świata. W ramach zajęć dla grup szkolnych znajdują się takie propozycje, jak np. „Akcja hydroedukacja”, „Zmieńmy siebie, a nie klimat” czy gra „Od węgla do uranu”. W EC1 od trzech lat funkcjonuje miejska pasieka, która pełni także ważną rolę w warsztatach na temat zapylaczy i roli owadów w przyrodzie. W tym roku pracownice i pracownicy CNiT EC1 wysiali łąkę kwietną i utworzyli ogród przyjazny ptakom i owadom. W listopadzie odbyła się kolejna edycja konferencji „Młodzi o klimacie”, w której wzięło udział około 300 licealistek i licealistów z całego kraju. Planetarium EC1 z kolei proponuje autorski pokaz pod tytułem „Zmiany klimatu pod lupą”.
W przypadku konstrukcji wystaw sztuką jest mówienie o złożonych globalnych wyzwaniach w angażujący sposób, który faktycznie pozwalałby lepiej zrozumieć prezentowane zjawiska, pozostawiając jednocześnie poczucie sprawczości. CNiT EC1 ma na tym polu ogromne doświadczenie. Z jednej strony, sięga do umiejętności budowania elementów swojego programu z odbiorczyniami i odbiorcami. Do współpracy przy opracowaniu części wystawy zaprosiliśmy zatem studentki i studentów Uniwersytetu Łódzkiego oraz licealistki i licealistów z VI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Efekty pracy tych ostatnich stały się zresztą podstawą jednego ze stanowisk. Można z niego wyczytać jakie emocje i myśli towarzyszą młodzieży wchodzącej w dorosłość w cieniu następującej katastrofy klimatycznej.
Wystawa „Klimat na zakręcie” ma zatem pomóc odnaleźć samo sedno zagadnienia globalnego ocieplenia. Jednocześnie chcemy zostawić w zwiedzających poczucie sprawczości. Dać im świadomość, że wiele zależy od ich decyzji i wyborów: w skali mikro oraz makro. Nie chodzi o przeniesienie na jednostki odpowiedzialności za losy całej Ziemi. Raczej o uświadomienie tego, jak wiele wciąż możemy wspólnie osiągnąć. Współpraca i komunikacja to podstawy ewolucyjnego sukcesu ludzkości. Marzy nam się, że nasza wystawa to kolejny element układanki, której pełnym obrazem jest globalna zmiana.
Wystawa powstała we współpracy z WWF Polska (patron wystawy) oraz Uniwersytetem Łódzkim (konsultacje merytoryczne).
Więcej informacji:
Magdalena Kosiada-Sylburska – kierowniczka Centrum Nauki i Techniki EC1 m.kosiada@ec1lodz.pl
Michał Kędzierski – m.kedzierski@ec1lodz.pl, 539 997 692
# # #