Fundacja WWF Polska inspiruje młodzież do myślenia o klimacie: startuje wystawa „CzujeMY KLIMAT” w EC1 Łódź
Fundacja WWF Polska, w ramach działań edukacyjnych, we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie, Gminną Biblioteką Publiczną w Wierzchosławicach oraz Centrum Nauki i Techniki EC1, prezentuje nową wystawę „CzujeMY KLIMAT”.
Zapraszamy Państwa na konferencję prasową, która odbędzie się już 25.04 w Centrum Nauki i Techniki EC1 (3. piętro).
Udział w konferencji prasowej wezmą:
WWF Polska: Dyrektor Działu Obsługi Przyrody - Jakub Milczarek
Fundacja im. Heinriecha Bolla: dyrektorka biura fundacji - Joanna Stolarek
Młodzież - autorka i autor: Aleksandra Dąbrowska i Antonio Gomuła
Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchosławicach: dyrektorka - Joanna Przybyło
Centrum Nauki i Techniki EC1 - Magdalena Kosiada-Sylburska
Fundacja im. Heinriecha Bolla: dyrektorka biura fundacji - Joanna Stolarek
Młodzież - autorka i autor: Aleksandra Dąbrowska i Antonio Gomuła
Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchosławicach: dyrektorka - Joanna Przybyło
Centrum Nauki i Techniki EC1 - Magdalena Kosiada-Sylburska
Wystawa jest ukoronowaniem konkursu dla młodzieży organizowanego przez Fundację WWF Polska we współpracy z Fundacją Heinricha Bölla w Warszawie. Konkurs polegał na przygotowaniu koncepcji wystawy o zmianie klimatu z perspektywy roku 2124 – mówi Żaneta Kowalska vel Kowalczyk, Starsza Specjalistka ds. Komunikacji z WWF Polska - Po dwóch etapach zmagań wyłoniony został trzyosobowy zespół młodzieży, która pracowała pod opieką pracownic gminnej biblioteki publicznej w Wierzchosławicach. Zwycięska koncepcja ekspozycji została przedstawiona zespołowi centrum nauki działającemu w EC1 Łódź. Po serii warsztatów i spotkań wspólnie wypracowano koncepcję realizacyjną, a CNiT EC1 wzięło na siebie zadanie wyprodukowania wystawy pod kuratorskim nadzorem młodzieży.
Wystawa zabiera zwiedzających w interaktywną podróż od współczesności aż do wizji roku 2124. Ekspozycja, zbudowana w formie labiryntu z dziesięcioma przestrzennymi boxami, prezentuje wiele aspektów zmiany klimatu: jej przyczyny, skutki zarówno środowiskowe, jak i społeczne. Tematem przewodnim wystawy jest pytanie: „Co mogę zrobić?”, które ma na celu wygenerowanie wśród zwiedzających jak największą liczbę pomysłów, na działania, które mogłyby pomóc nam przekształcić świat w lepsze miejsce do życia nas i przyszłych pokoleń oraz uświadomienie, że nawet najmniejsze codzienne działania mają znaczenie.
Przy tworzeniu wystaw sztuką jest mówienie o złożonych globalnych wyzwaniach w angażujący sposób, który faktycznie pozwalałby lepiej zrozumieć prezentowane zjawiska, pozostawiając jednocześnie poczucie sprawczości – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierująca kierownik CNiT EC1 - Jako producent wystawy, Centrum Nauki i Techniki EC1 ma na tym polu ogromne doświadczenie. Warto podkreślić, że praca projektowa, która naturalnie wymaga współpracy, uzgodnień, komunikacji czy autorefleksji sama w sobie kształci bardzo cenne umiejętności oraz cechy. Twarde kwalifikacje, praca na rzecz wspólnego dobra oraz umiejętność spojrzenia na sprawy z wielu perspektyw to składniki, które psychologia przypisuje mądrości. A tej potrzebujemy obecnie wyjątkowo mocno.
Projekt wystawy powstał we współpracy z młodzieżą - Aleksandrą Dąbrowską, Marceliną Płachetą oraz Antonio Gumułą ze wsparciem pracowniczek Gminnej Biblioteki Publicznej im. Władysława Stanisława Reymonta w Wierzchosławicach - Małgorzaty Dąbrowskiej, Ewy Wiśniewskiej Gumuły oraz Joanny Przybyło. Najważniejsze jest jednak w tym wszystkim to, że narracja wystawy stworzona została przez młodzież, językiem młodzieży i zachęca do działań na rzecz zmiany właśnie młodych. To im oddajemy głos - głos nowych pokoleń, głos troski o naszą przyszłość.
Wernisaż wystawy „CzujeMY KLIMAT” odbędzie się 25 kwietnia 2025 roku o godz. 11:00 w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Wstęp na ekspozycji jest wliczony w cenę biletu do Centrum Nauki i Techniki EC1.
Wydarzenie stanowi doskonałą okazję, aby poznać najnowsze inicjatywy w dziedzinie edukacji klimatycznej oraz spotkać organizatorów oraz młodych twórców, którzy stoją za tym nowatorskim projektem i mają odwagę marzyć o lepszej przyszłości.
Wystawa „CzujeMY KLIMAT” będzie dostępna do końca sierpnia 2025 r.
OSOBA DO KONTAKTU: Michał Kędzierski
m.kedzierski@ec1lodz.pl
539 997 692
O „EC1 Łódź – Miasto Kultury”
Publiczna instytucja kultury EC1 Łódź powstała jako architektoniczny spadkobierca pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni. Unikatowy kompleks - dzięki różnorodnej ofercie opartej na symbiozie ze światem nowych technologii i innowacji - sprawia, że wizyta w centrum Łodzi staje się jedną z najciekawszych atrakcji dostępnych w tej części Europy. Oferuje różnorodne atrakcje, w tym Kino, Centrum Nauki i Techniki, Planetarium, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Narodowe Centrum Kultury Filmowej z wystawami o tworzeniu i historii filmu oraz Ulicę Żywiołów czyli edukacyjną przestrzeń zabaw dla najmłodszych. Misją EC1 jest edukacja i popularyzacja nauki, a także promowanie sztuki filmowej i komiksowej, zapewniając jednocześnie rozrywkę dla odwiedzających.