„Festiwal Żywioły” (kultura, natura, przyszłość) to ogólnopolskie przedsięwzięcie multidyscyplinarne skupiające się na połączeniu ekologii i sztuki.
ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ WYSTAWY, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ W NAJBLIŻSZĄ ŚRODĘ, 14.05. O GODZ. 12:00 W CNiT EC1.
Projekt "FESTIWAL ŻYWIOŁY" inspiruje młodzież do twórczych działań, które wpłyną pozytywnie na społeczeństwo i środowisko. Jego celem jest równoczesne wsparcie młodzieży z liceów plastycznych w wyborze ścieżki zawodowej oraz edukacja ekologiczna, promująca odpowiedzialność społeczną i środowiskową wśród przyszłych artystów, projektantów, architektów czy urbanistów.
Genezą projektu jest symfonia „Żywioły” (autor Paweł Pudło), która jako dzieło muzyki poważnej inspiruje do zmian oraz może wskazać młodym artystom, że poprzez sztukę można mówić o kwestiach prospołecznych.
INFORMACJE O WYSTAWIE W ŁODZI
Tytuł: Moja miejscowość w roku 2030 przyjazna dla mieszkańców i planety.
Termin: 14 - 31 maja (wernisaż o godzinie 12:00)
Miejsce: Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź, ul. Targowa 1/3, Łódź
Współorganizator wystawy: Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź
Bilet: wejście do Centrum Nauki i Techniki wymaga posiadania biletu, które dostępne są w kasach oraz online. Bilet uprawnia do całodziennego pobyt i zwiedzanie wszystkich wystaw stałych i czasowych.
Przeprowadzona w ramach festiwalu edukacja o ekologii, zrównoważonym projektowaniu w architekturze, urbanistyce i mobilności, zainspirowała młodzież do stworzenia prac plastycznych na temat przyszłości miast. Cele konkursu plastycznego to wspieranie twórczości, inspiracja do działania poprzez sztukę i promocja kreatywności młodzieży. Konkurs promuje ekologiczne podejście do projektowania.
W ramach projektu powstało 98 prac konkursowych. Wystawa w Łodzi jest jedyną z wystaw, na których zaprezentowane będą wszystkie prace nadesłane na konkurs (16 szkół, 15 miast) z 9 województw:
- kujawsko-pomorskie (Niepubliczne Liceum Sztuk Plastycznych w Toruniu);
- lubelskie (Liceum Plastyczne im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie);
- łódzkie (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr. 6. w Tomaszowie Mazowieckim);
- mazowieckie (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie, Liceum Plastyczne Cosinus w Warszawie);
- podkarpackie (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie);
- pomorskie (Liceum Sztuk Plastycznych im. St. I. Witkiewicza w Słupsku);
- śląskie (Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach, Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu, Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, Niepubliczne Liceum Sztuk Plastycznych im. Orląt Lwowskich w Tychach, Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu);
- wielkopolskie (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu);
- zachodnio-pomorskie (Liceum Sztuk Plastycznych w Gryficach).
W zaprezentowanych pracach będzie można zobaczyć rozwiązania lokalnych problemów przestrzennych, pomysły na małą architekturę, wizualizacje przestrzeni przyjaznych dla mieszkańców, a także projekty modowe stworzone w duchu upcyclingu.
Michał Kędzierski, Dział Doświadczenia Klienta Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź:
Wystawa nie jest tylko ekspozycją o charakterze wyłącznie estetycznym. Pokazywane projekty nawiązują do realnych wyzwań. Jest dla nas ważne, że młodzież dostrzega te wyzwania i jest gotowa szukać rozwiązań, nowych pomysłów. To są osoby wchodzące w dorosłość, więc jest to tym istotniejsze: ich młoda energia będzie zaraz przekształcała świat. Poziom, świadomość i skala dają duże nadzieje na przyszłość.
EC1, a z nim cała Łódź, może się zapisać w pamięci jako symbol udanej transformacji i rewitalizacji. Jeden z takich wyzwań, z którymi udało nam się z sukcesem zmierzyć. Powiedzmy zatem, że monumentalna realizacja, jaką była rewitalizacja EC1 koresponduje doskonale z pracami konkursowymi: my jesteśmy z cegieł, prace - z PVC i kartonu. Ale plany naszej transformacji też kiedyś były tylko na papierze. Determinacja, wola, nadzieja pozwoliły je urzeczywistnić. Taki przekaz naprawdę ma autentyczny sens.
O „EC1 Łódź – Miasto Kultury”
Publiczna instytucja kultury EC1 Łódź powstała jako architektoniczny spadkobierca pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni. Unikatowy kompleks - dzięki różnorodnej ofercie opartej na symbiozie ze światem nowych technologii i innowacji - sprawia, że wizyta w centrum Łodzi staje się jedną z najciekawszych atrakcji dostępnych w tej części Europy. Oferuje różnorodne atrakcje, w tym Kino, Centrum Nauki i Techniki, Planetarium, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Narodowe Centrum Kultury Filmowej z wystawami o tworzeniu i historii filmu oraz Ulicę Żywiołów czyli edukacyjną przestrzeń zabaw dla najmłodszych. Misją EC1 jest edukacja i popularyzacja nauki, a także promowanie sztuki filmowej i komiksowej, zapewniając jednocześnie rozrywkę dla odwiedzających.