Andrzej Barański to twórca filmów fabularnych, dokumentalnych, oświatowych i animowanych, a także spektakli telewizyjnych. Jest scenarzystą, autorem dialogów, opracowań i projektów plastycznych. W tym roku mija 50 lat od fabularnego debiutu Andrzeja Barańskiego.
Do najważniejszych i najczęściej nagradzanych – w Polsce i za granicą – filmów reżysera należą: „W domu”, „Niech cię odleci mara”, „Kobieta z prowincji”, „Nad rzeką, której nie ma”, „Parę osób, mały czas”. Uznanie zyskał jako autor filmowych portretów polskiej prowincji – opowieści lirycznych i nostalgicznych. – Prowincja jest moim fortepianem – powiedział w jednym z wywiadów.
Andrzej Barański urodził się 2 kwietnia 1941 roku w Pińczowie. Tam skończył szkołę podstawową, a już jako absolwent Technikum Budowlanego w Kielcach rozpoczął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Tam pisał sztuki dla Studenckiego Teatru Poezji „Step”, którego opiekunem był Tadeusz Różewicz. Zespół został wyróżniony w 1964 roku Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki. Później Andrzej Barański wybrał reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi, którą ukończył w 1973 roku. Przez kilka lat pracował dla łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. Fabularnym debiutem był wyprodukowany 50 lat temu telewizyjny film „W domu” (premiera 14 maja 1976 roku). To ciepła, skłaniająca do refleksji opowieść, z wątkami autobiograficznymi, o starszym małżeństwie z prowincjonalnego miasteczka, które bezgranicznie poświęca się jedynakowi studiującemu w wielkim mieście. Takimi nastrojowymi obrazami wyciszonego życia prowincji reżyser zdobył serca widzów i zapisał się w polskiej kinematografii.
Andrzej Barański wyreżyserował prawie 70 filmów fabularnych, dokumentalnych, oświatowych, animowanych i spektakli teatru telewizji. Był nagradzany w kraju i za granicą. Jego „Wypracowanie” z 1979 roku, łamiące konwencję filmu oświatowego, pełne dowcipu, zaskakujące formą i scenariuszem, zdobyło Nagrodę FIPRESCI i Wyróżnienie Jury na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen. „Kobieta z prowincji” w 1985 roku na FPFF w Gdańsku zdobyła Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę Dziennikarzy, Syrenkę Warszawską (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) w kategorii filmu fabularnego, a w 1986 roku Nagrodę Forum Młodego Kina na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. „Nad rzeką, której nie ma” (1991) i „Parę osób, mały czas” (2005) są przykładami triumfów Andrzeja Barańskiego jako scenarzysty – Nagroda Jury na festiwalu w Gdyni w 1991 roku i Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) w 2008 roku.
Andrzej Barański jest laureatem wielu nagród za całokształt twórczości. Zostały mu one przyznane m.in.: na IV Przeglądzie Polskich Filmów Fabularnych o Tematyce Wiejskiej i Małomiasteczkowej „Prowincjonalia” w Słupcy koło Konina (1997), przez kino Charlie w Łodzi – nagroda „Złoty Glan” (2006), na Festiwalu Filmowym Vitae Valor w Tarnowie (2007), na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Platynowe Lwy (2020). Jego twórczość doceniły także władze państwowe i samorządowe. Minister kultury i dziedzictwa narodowego w 2011 roku nadał mu Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w minionym roku reżyser otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Andrzej Barański jest też laureatem m.in. Odznaki za Zasługi dla Miasta Łodzi, przyznanej przez Radę Miejską w Łodzi za dokonania filmowe (1998).
Po uroczystości zapraszamy na spotkanie z twórcą, które odbędzie się o godz. 17.30 w kinie Narodowego Centrum Kultury Filmowej przy ulicy Targowej 1/3.
Zadanie jest współfinansowanie ze środków Miasta Łodzi w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.
Osoba do kontaktu: Małgorzata Szczepaniak, tel. 668 392 452
O „EC1 Łódź – Miasto Kultury”
Publiczna instytucja kultury EC1 Łódź powstała jako architektoniczny spadkobierca pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni. Unikatowy kompleks - dzięki różnorodnej ofercie opartej na symbiozie ze światem nowych technologii i innowacji - sprawia, że wizyta w centrum Łodzi staje się jedną z najciekawszych atrakcji dostępnych w tej części Europy. Oferuje różnorodne atrakcje, w tym Kino, Centrum Nauki i Techniki, Planetarium, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Narodowe Centrum Kultury Filmowej z wystawami o tworzeniu i historii filmu oraz Ulicę Żywiołów czyli edukacyjną przestrzeń zabaw dla najmłodszych. Misją EC1 jest edukacja i popularyzacja nauki, a także promowanie sztuki filmowej i komiksowej, zapewniając jednocześnie rozrywkę dla odwiedzających.